Връзката храносмилателна система и детски имунитет
Една от основните роли на храносмилателната ни система е храносмилането и усвояването на хранителни вещества. Ние използваме бактериите за тези важни функции и затова се нуждаем от баланс „добри“ към „лоши“ бактерии, 75% от добрите бактерии и 25% от лошите бактерии. Този баланс е решаващ за имунната система, тъй като бактериите помагат на имунната система да реагира по подходящ начин при определена заплаха. Здравословният баланс на бактериите е от съществено значение за здравата имунна система и предотвратяването на алергии по-късно в живота.
Не забравяйте, че около 70% от имунната система е позиционирана в стомаашно-чревния тракт.
Как се резвива имунната система?
Първото излагане на бебето на бактерии или микроби е по време на процеса на раждане. Преди това то няма досег с микроби в утробата. Докато преминават през родилния канал, бебетата осъществяват първата си среща с бактериите, които буквално са основата на бактериалната флора на това дете за цял живот.
Децата, родени чрез цезарово сечение, пропускат тази стъпка и е важно този дефицит да се запълни с пробиотици. След това кърменето развива имунния отговор, тъй като чрез кърмата върху бебето се предават важни имунни маркери, полезни бактерии и антитела.
Въпреки, че имунната система е напълно развита при раждането, тя не е напълно узряла. Бихте могли да кажете, че ние сме родени с дисбаланс в имунната си реакция. След като сме изложени на полезни и лоши бактерии, имунният ни отговор започва да се развива и узрява.
Въпреки това, поради нашия начин на живот, използването на антибактериални сапуни, антибиотици и ваксинации, в съвременния свят е по-трудно за имунната система да развие балансиран отговор. Децата трябва да играят в мръсотията, да споделят микробите си и буквално да се разболяват, за да имат здрава имунна система.
Може да си представите имунната система като армия, съставена от бели кръвни клетки с различни роли (генерали и войници). Те работят непрекъснато, за да защитават тялото от нападения на бактерии или вируси. Нормално е както възрастните, така и децата да имат няколко настинки в годината. Това е нормалната „гимнастика“, от която имунна система има нужда, за да се поддържа в кондиция, да трупа опит и памет.
Както всеки родител знае, да гледаш дете, което се е разболяло, със сигурност не е забавно, напротив може да повлияе на здравето и благополучието на цялото семейство. Трябва обаче да оценим факта, че това са нормални процеси, през които всеки един организъм преминава. Разбира се, ако настинката често се превръща във вторична инфекция, това може да е знак, че имунната система не функционира по най-добрия начин.
Няколко съвета за профилактика на детския имунитет през есента
Насоки за храненето
Малките детски коремчета изискват между 4 и 6 редовни хранения на ден. Опитайте се да осигурите колкото можете, повече хранителни вещества. Опитвайте децата да се хранят в цветове на дъгата. Стремете се детето да получава нужните за възрастта му порции плодове и зеленчуци за деня. Различните цветове храни, означават разнообразен хранителен профил.
Уверете се, че децата ви ядат достатъчно протеини. Протеинът е от съществено значение за ефективната работа на имунната система. Източници са месо, риба, яйца, мляко, ядки и семена.
Уверете се, че детето консумира достатъчно желязо. Ниските нива на желязо при малките деца са често срещани поради тяхната неприязън към консумирането на червено месо и зелени зеленчуци. Една-две порции червено месо седмично, зелени листни зеленчуци, магданоз, бадеми, леща, броколи, праскови, кайсии и сини сливи (пресни или сушени) са прекрасни източници.
Насърчавайте децата да пият вода, а не сладки напитки като плодови сокове или безалкохолни напитки.
Уверете се, че детето спи достатъчно. Недоспиването може да го направи по-податливо на болести, като намали имунната функция.
Насърчавайте детето да е физическо активно, което е изключително важно за здравето.
Какво трябва да избягваме?
Избягвайте сладките храни и напитки: захарта потиска имунната система и храни „лошите“ бактерии.
Избягвайте преработените, предварително опаковани храни, тъй като те обикновено са с високо съдържание на захар и ниско съдържание на хранителни вещества.
Избягвайте млечните продукти, когато детето ви е болно: млечните продукти увеличават образуването на слуз и това би могло да влоши състоянието на детето.
Избягвайте антибиотиците, когато е възможно – въпреки, че са от съществено значение в някои случаи, те лекуват само заболявания, причинени от бактерии, а по-голямата част от детските заболявания са причинени от вируси.
Хранителни вещества за детски имунитет
Витамин С
Повечето хора свързват витамин С с превенция на настинка или грип. Това е отличен витамин, който допринася за здравето на имунната и надбъбречна поддръжка и може да бъде много полезно да се приема превантивно, за да се поддържа имунната система силна и в готовност. Можете да намерите това вещество в цитрусови плодове и зеленолистни зеленчуци, чушки, домати, картофи и други източници. Би било полезно детето да консумира, богати на витамин С храни, за да засили имунната система.
Цинк
Използва се в над 300 процеса в тялото, включително функции в имунната система. Цинкът се намира в животински продукти, стриди, тиквени семки, сусамово семе, черен шоколад.
Витамин Е
Стимулира и засилва имунния отговор. Източниците включват пшеничен зародиш, спанак и яйца.
Каротиноиди
Бета каротинът е най-познатият каротеноид. Увеличава броя на клетките, борещи се с инфекции, естествените клетки убийци и помощните Т-клетки. Освен това е мощен антиоксидант. Но бета каротинът е само един член на по-голямо семейство. Тялото преобразува бета каротина във витамин А, който сам по себе си има имуностимулиращи функции. Източниците включват зелени и жълти зеленчуци, плодове, моркови и яйца.
Биофлавеноиди
Подпомагат имунната система, като защитават клетките на тялото от замърсители на околната среда. Диета, която съдържа голямо разнообразие от плодове и зеленчуци, ще помогне на имунната система да работи в топ форма.
Черен бъз
Използва се от много години за имунна поддръжка. Черният бъз е с високо съдържание на много флавоноиди, включително антоцианини, известни със своята антиоксидантна подкрепа и имунен отговор в началото на заболяването. Едва ли има време, когато черния бъз да не е препоръчван за прием, както за профилактика, така и за остри заболявания.
Ехинацея
Имуноподдържащата билка ехинацея всъщност е две билки: коренът на Echinacea angustifolia и цъфтящото растение, кореновите и семенните глави на Echinacea purpurea. Корените или семенните глави осигуряват бърза имунна подкрепа в началото, докато цъфтящите части поддържат продължаваща имунна функция.
Топ 5 Хранителни добавки ” Отново на училище”
Мултивитаминна и мултиминерална формула
За съжаление, качеството на почвите днес е намаляло през последните 40-50 години и проучванията показват, че дори органичната храна има по-малко хранителни вещества, отколкото в близкото минало. Освен това телата ни непрекъснато са в стрес от повишаващото се ниво на токсини в околната среда. Въпреки, че добавките не са алтернатива на здравословната диета, те могат да помогнат в подкрепа на тези усилия.
Рибено масло
Съдържа засилващи мозъка Омега-3 мазнини като EPA и DHA. Проучванията показват, че ниските нива на DHA са свързани с лоша концентрация, настроение и проблеми в поведението.
Магнезий
Това наистина е минерал – чудо и е особено важен за децата, които се връщат на училище. Най-известен със своите релаксиращи, антистресови свойства, магнезият също поддържа здравия растеж на костите, мускулите и нервните функции. Скорошно проучване сочи, че магнезият също засилва паметта и способностите за учене при децата.
Витамин Д3
Всъщност той е хормон, а не витамин. Получава се от взаимодействието между холестерола в нашето тяло и излагането на слънце. Повечето деца се нуждаят от 1000 IU на ден, а възрастните от минимум 2000 IU на ден. За разлика от повечето други витамини, твърде много витамин Д може да бъде вредно. Опитайте се да намерите детска формула, в която се съдържа и витамин К2 (МК-4).
Пробиотици
Пробиотиците като добавка помагат да се насели храносмилателния тракт със здравословни бактерии, които може да са в дефицит поради ранно въвеждане на млечни продукти, пшеница, соя и други потенциални алергени, както и от консумацията на преработени и нискокачествени храни.
Други фактори, които могат да допринесат за лошото храносмилателно здраве са: минимално или никакво кърмене, личен хранителен избор на майката или курсове антибиотици от ранна възраст.