Какво причинява симптомите на сезонна алергия?
Пролетта е сезонът, в който природата се събужда и оживява пред очите ни, но прясно окосената трева, цъфтящите дървета, храсти и цветя, както и плевелните растения, освобождават полени в атмосферата, които причиняват алергична реакция средно на 50 000 000 души в световен мащаб всяка година.
Алергичен ринит е медицинският термин за сенна хрема и сезонни алергии, които се проявяват не само през пролетта, но и през лятото, понякога и до късна есен. Интересен факт е, че дори някои храни, било то и принципно здравословни, могат да причинят подобни симптоми.
Известно е, че увеличеният брой на полените на планетата е един от ефектите на глобалната промяна в климата. През 2000 година е отчетен среден брой от 8455 полена на кубичен метър, аз за 2040 година е прогнозирано броят да надхвърли 20 000.
Обикновено сенната хрема се проявява още от ранна детска възраст, но всъщност може да се прояви на всяка възраст и по всяко време. Понякога симптомите на сенната хрема изчезват с годините, но обикновено се завръщат на по-късен етап от живота. Ако се преместите от един град в друг, симптомите може и да изчезнат поради промяна в регионалната флора.
Всяко дърво, храст, цвете или плевел освобождава полени, но не всеки от нас има засилена чувствителност към всеки тип полен.
Важно е да опитате да разберете, какво точно предизвиква алергичните прояви. Така например, за някои от нас проблем може да бъде тревата или сеното, а за други – определен вид дървета.
Често срещан дразнител е амброзията (ragweed). Нейните полени се реализират основно през есента. Обикновено около една трета от хората, които имат чувствителност към амброзия, проявяват чувствителност и към краставица, пъпеш, тиквичка, слънчогледово семе, банан и лайка.
Ако не се терапевтира, сезонната алергия може да доведе до сериозна симптоматика, която да нарушава качеството на живот.
Около 80% от хората, които имат астма, страдат и от сезонни алергии. Лечението на сезонните алергии, може да допринесе за намаляване симптомите на астма, тежкитей пристъпи и хоспитализации. Полените, които провокират сезонна алергия, може да причинят и астматичен пристъп – недостиг на въздух, затруднено дишане и стягане в областта на гърдите.
Хората с недобре функционираща имунна система, хронично обструктивна белодробна болест и други респираторни заболявания трябва да обръщат сериозно внимание на симптомите си на сезонна алергия, за да се предотвратят евентуални усложнения.
Промени в начина на хранене, приемането на хранителни добавки, употребата на етерични масла и други промени в начина на живот може да са от голяма полза за облекчаване на състоянието.
Симптоми на сезонна алергия
- Запушен нос
- Задна хрема, която се стича в гърлото
- Засилено производство на слуз
- Кихане
- Водниста хрема
- Сърбящи, воднисти очи
- Сърбящо гърло
- Пукане и сърбене в ушите
- Трудна концентрация
- Нарушения на съня
- Промени в настроението
- Раздразнителност
- Ниско кръвно налягане
- Астма
- Копривна треска – ситен, червен обрив
- Екзема
- Инфекции на средното ухо
В общия случай, ако ограничите времето, което изкарвате навън може да облекчите симптомите си, но да си кажем истината, кой иска да стои затворен, когато навън е пролет или лято? Борбата със сезонните алергии изисква задълбочен подход през начин на хранене, промени в начина на живот и натурални средства под формата на добавки, когато това се налага.
Предразположения за развитие на сезонна алергия
Астма, високи нива на стрес, за които не предприемате нищо, изкривена носна преграда, назални полипи, скорошна травма или заболяване, бременност и дори хранителни алергии могат да ви изложат на повишен риск. Изброените могат да повлияят неблагоприятно върху работата на вашата имунна система.
Симптомите на алергия се причиняват, когато телата ни отделят хистамин в отговор на алерген (нещо, което тялото ни смята за заплаха и се опитва да унищожи). Силната имунна система е от ключово значение в борбата със сезонните алергии.
Според Johns Hopkins Medicine, алергиите всъщност са нарушения на имунната система. Тялото реагира на иначе безвредни вещества като произвежда антитела, с цел тяхното унищожение. Това е механизмът, който причинява симптоматиката. Вашата имунна система е особено отслабена след физическа травма или операция, някои заболявания или по време на емоционален и физически стрес.
Липсата на сън също може да ви направи по-податливи на алергии, защото недоспиването отслабва имунната ви система. Стресът играе голяма роля в работата на имунната система, а неуправляемият стрес може да доведе до симптоми на алергия. Според Британския институт за алергия и екологична терапия, стресът влошава алергиите, а ако се управлява правилно и се намалят неговите нива, симптомите на сенната хрема се подобряват.
Жените, които са бременни – дори и тези, които никога преди не са страдали от алергии – са по-склонни към алергичен ринит и сезонни симптоми на алергия. Всъщност 1 на 100 бременни жени страдат от астма по време на бременност, а много повече страдат от сезонни алергии. Безопасното лечение на симптомите по време на бременност може да бъде трудно – повечето лекарства не се считат за безопасни за жени, които са бременни или кърмят. За щастие има множество ефективни природни средства, които са безопасни, включително за деца, бременни жени и възрастни хора.
Подходи за облекчаване на сезонната алергия
Конвенционалните подходи включват употребата на антихистамини, кортикостероиди, капки за отпушване за нос, както и други лекарства без рецепта, противодействат на ефекта на хистамина, произвеждан от организма. Те обаче имат странични ефекти. Най-често срещаните са: сънливост, сухота в очите, носа и устата, безпокойство, болки или неразположение в стомаха, необичайно кървене и синини, сърцебиене, безсъние. При деца страничните ефекти включват: кошмари, превъзбуда, разстроен стомах, нарушена когнитивна функция.
Да разгледаме какво включват и подходите на функционалната медицина.
Хранене при сезонна алергия
Храни и напитки, елиминацията, на които може да допринесе благоприятно, особено в периода на сезонни алергии :
-
алкохол
-
кофеин
-
конвенционални млечни продукти
-
шоколад
-
фъстъци
-
захар
-
изкуствени подсладители
-
преработени храни
-
пъпеши
-
банани
-
краставици
-
слънчогледови семки
-
черупчести мекотели
-
бутилиран цитрусов сок
-
ехинацея
-
лайка
-
пшеница
-
соя
Храни, върху които да се фокусираме по време на периода на сезонните алергии:
-
мед
-
горещи и пикантни храни
-
костен бульон
-
храни, богати на пробиотици
-
ананас
-
ябълков оцет
-
пресни зеленчуци
-
меса за предпочитане от пасищно отглеждане
-
диво уловена риба
Списъкът с храни, които се препоръчва да се избягват може да ви се стори една непосилна задача. Добрата новина, е че има вкусни храни, които могат да спомогнат за облекчаване на симптомите ви, като същевременно укрепват имунната ви система: суровият местен мед е в горната част на този списък, по уважителна причина.
В контролирано проучване, публикувано в международния архив по алергия и имунология, пациентите, които са консумирали мед, са имали значително по-добър контрол върху симптомите на алергията си от колкото тези на конвенционални противоалергични лекарства. Местният мед действа за облекчаване на симптомите, тъй като съдържа местен прашец, който причинява вашите алергии. Супена лъжица или две всеки ден, биха могли да облекчат сърбящите, воднисти очи, хремата и общите симптоми на сенна хрема.
Ако се борите с прекомерна слуз, употребявайте горещи, пикантни храни. Те помагат за разреждането на слузта. Опитайте да добавите чесън, лук, джинджифил, канела и лют червен пипер към вашите рецепти. Костен бульон от пилешко, говеждо или агнешко, спомага за облекчаване на дихателните проблеми и спомага за изхвърляне на излишната слуз. Освен това, помага за намаляване възпалението в организма и засилва имунната система.
Храните богати на пробиотици, поддържат по-силна имунната система, подобряват храносмилането и повишават нивата на енергия. Пробиотичните храни, които трябва да се ядат през алергичния сезон, включват: кефир, българско кисело мляко, кисело зеле и различни български туршии, по възможност домашна ферментирала напитка комбуча, качествено сирене. Ако имате прекомерно производство на слуз, обмислете дали консумация на млечни продукти е благоприятна за вас в този пероид, тъй като са слузообразуваща храна.
Ензимът бромелаин, който се намира в ананаса, в допълнение към високите нива на витамини В, С и други основни хранителни вещества, може да помогне да се намали реакцията ви към полени. Не забравяйте да ядете сърцевината на пресни узрели ананаси, тъй като тя има най-високата концентрация на основните хранителни вещества, от които се нуждаете през алергичния сезон.
Ябълковият оцет помага за засилване на имунната система, спомага за разграждането на слузта и подпомага лимфния дренаж.
Съвет :
Смесете 1 супена лъжица домашен ябълков оцет с 1 супена лъжица прясно изцеден лимонов сок и половин супена лъжица местен суров мед и пийте три пъти на ден, като наблюдавате как ще ви се отрази тази практика. Пресните органични зеленчуци – зеле, цвекло, морков и сладък картоф – могат също да ви помогнат в борбата със сезонните алергии.
Съвет:
Изберете зеленчуци, които са тъмнозелени, жълти или оранжеви за най-добра плътност на хранителните вещества през алергичния сезон. Важно е да си набавяте достътачно протеини – дива риба, пасищно месо и дивеч. Други храни, на които да се насладите по време на сезона на сенната хрема, са джинджифил, чесън, хрян и лук. Джинджифилът може да бъде особено полезен, тъй като помага за затопляне на тялото и разграждане на токсините.
Хранителни добавки при сезонна алергия
В допълнение към всичко изброено по-горе по отношение на храните, страдащите от алергия могат да използват висококачествени натурални добавки.
Съвет:
Най-добре е да започнете добавките 30–60 дни преди сезона на алергиите за по-добри резултати.
Спирулина – 1 чаена лъжичка на ден. Спирулината е една от най-изследваните добавки и резултатите са обещаващи. Според медицинския център на Университета в Мериленд, спирулината спира отделянето на хистамин, който причинява алергични симптоми. Доказано е, че консумацията на спирулина значително подобрява някои от симптомите, например секрецията от носа, кихането, запушването на носа и сърбежа. Резултатите са от плацебо-контролирано, двойно заслепено проучване.
Кверцетин – 1000 милиграма на ден, разделен в две дози от 500 мг. Изследванията показват, че кверцетин – флавоноидът, който придава на плодовете и зеленчуците техния богат цвят, спира производството и освобождаването на хистамин. Моля, обърнете внимание, че кверцетинът може да има взаимодействие с някои лекарства, включително антибиотици, циклоспорин и други.
Екстракт от лечебна овчарка Butterbur – 500 милиграма на ден. Butterbur традиционно се използва за лечение на бронхит, излишна слуз и астма. Въпреки това, в скорошно проучване на страдащите от сенна хрема е установено, че е толкова ефективно, колкото някои лекарства за алергичен ринит. Въпреки това, малките деца, бременните или кърмещи жени не трябва да приемат тази добавка.
Пробиотици – модифицират чревната флора и спомагат за засилване на имунната система. Плюс това, те показват обещаващи резултати при лечението и профилактиката на алергии. Докато проучванията за използване на пробиотици все още са в начален стадий, друго проучване от Европейските анали на алергията и клиничната имунология подкрепя констатациите, че пробиотиците могат да бъдат ефективно лечение на алергия.
Витамин А – повишава имунната система, бори се с възпалението и има антихистаминови свойства.
Бромелаин – 1000 милиграма на ден. Това е ензимът в ананаса, който спомага за намаляване подуването в носа и синусите, помага за облекчаване на симптомите на сенна хрема.
Цинк – 30 милиграма на ден.
Цинкът спомага лечението на надбъбречната умора, причинена от хроничен стрес. Както бе споменато по-горе, стресът влошава симптомите на сезонните алергии, а освен това цинкът спомага и вътрешната регулация на тялото по отношение на хистамина. Не е препоръчителна дългосрочна употреба на цинк, ако в добавката не е предвидено от производителя и определено количество мед.
Stinging Nettle Коприва – 300–500 милиграма, два пъти на ден. Този вид копривата съдържа антихистаминови и противовъзпалителни свойства. Ако приемате литий, седативи, лекарства за разреждане на кръвта, лекарства за диабет или високо кръвно налягане, имайте предвид, че копривата може да причини неблагоприятни взаимодействия с тези лекарства.
Какво друго може да направите?
Борбата със сезонните алергии трябва да бъде на няколко фронта. Затова предлагам няколко допълващи елемента, които да си партнират с начина на хранене и евентуален прием на хранителни добавки, препоръчани от вашия терапевт.
Назален душ – продава се в аптеките и е изключително ефикасно средство в борбата със запушения нос и възпалени синуси.
Етерични масла – евкалипт, масло от лавандула и мента (избирайте висококачествени, доказани масла) спомагат за отваряне на носните проходи и белите дробове, подобряват циркулацията и облекчават стреса. Подходящо е да използвате дифузер. Може също да си приготвите и домашна мас, която да нанасяте по гърба, гърдите и гърлото, като избягвате областта на сърцето.
РЕЦЕПТА, Dr. Axe:
¼ чаша зехтин
½ чаша кокосово масло
¼ чаша настърган пчелен восък
20 капки етерично масло от мента ( избирайте високо –качествени, доказани масла)
20 капки евкалипт етерично масло ( избирайте високо –качествени, доказани масла)
Стъклен буркан
Как да го приготвите:
Изсипете зехтина, кокосовото масло и пчелния восък в буркан.
Поставете тенджера с 2 пръста вода на средно слаб огън.
Поставете буркана в тенджера и оставете маслата да се разтопят. Разбъркайте до хомогенност.
След като се комбинира, оставете леко да се охлади и добавете етеричните масла.
Акупунктура – акупунктурата може да намали симптомите, свързани със сезонни алергии, без странични ефекти. Преди сезона на алергията се срещнете със специалист по акупунктура, за да определите най-добрите време и начин на действие.
Промени в начина на живот при хора, страдащи от сезонни алергии
Пийте оптимално количевство вода – всеки ден пийте 6-8 чаши прясна вода. Ако сте дехидретирани, слузта, която образувате, ще стане много по-трудна за изхвърляне.
Ограничете срещата си с полени – когато е възможно ограничете дългия си престой навън, особено в прашни или ветровити дни, както и посещението на места с обилна растителност. Носенето на маска може също да бъде полезна в определени случаи.
Душ преди лягане – прашецът върху кожата и в косата ви може да влоши симптомите ви за дори за една нощ. Препоръчително е често измиване на косата в този период.
Честа смяна на спално бельо и кърпи – чистото спално бельо, кърпи и дрехи помагат да се намали инцидентното излагане на алергени. Ако имате възможност нека не съхнат на вън, а в сушилня, за да не са изложени допълнително на полени. Същото важи и за дрехите и бельото ви.
Домашните любимци – домашните любимци, които прекарват време на открито, влизат в дома, покрити с цветен прашец. Избършете ги с влажна кърпа, за да ограничите излагането си на алергена.
Твърда настилка вместо килим – килимът привлича и задържа прах и прашец, които е много труден за премахване. Ако имате влошени симптоми на сезонна алергия, бихте могли да замените вашия килим с лесна за почистване повърхност.
Пречиствател за въздух в дома – доказано е, че в домовете ни въздухът е поне пъти по мръсен от този навън. С много плюсове и за препоръчване е инвестицията в качествен пречиствател за въздух.
Почиствайте често матрака и възглавницата с прахосмукачка – дори да не разполагате с уред тип „рейнбоу“, почиствайте редовно матраците и възглавниците с помощта на мощна прахосмукачка, за да редуцирате нивото на акари. Те също допринасят за развитие на алергии.